wzor

Zgodnie z definicją zawartą w art. 94 ustawy Prawo własności przemysłowej wzory użytkowe to „nowe i użyteczne rozwiązania o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy i zestawienia przedmiotów o trwałej postaci”. Towarzyszą nam one każdego dnia i na każdym kroku, choć często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dość powiedzieć, że wzorem użytkowym jest na przykład zamknięcie opakowania kartonowego, woreczek z zapięciem strunowym i zapalniczka. Jeździmy na rowerach, korzystamy ze smartfonów, nasz spokój zakłócają młoty elektryczne, a jabłka w sadzie zrywa kombajn do zbierania owoców. Wszystko to konkretne wzory użytkowe. Wzory użytkowe nazywane są niekiedy „małymi wynalazkami” i jako takie mogą podlegać ochronie. Warto o tym pamiętać, by nie narażać się na ich skopiowanie przez konkurencję! Podobnie jak w przypadku wynalazków, udzielane prawa ochronne są prawami wyłącznymi.

Trzeba dodać, że wzór użytkowy nie jest tym samym, co wzór przemysłowy. Pierwszy dotyczy aspektów technicznych wytworu, drugi skupia się na jego szeroko pojętym wyglądzie. Wzór użytkowy nie jest też tożsamy z patentem na wynalazek. Co prawda ma zbliżony do niego charakter, jednakże patentami obejmowane są wytwory o odpowiedniej doniosłości technicznej, wynalazki naprawdę przełomowe. Wzorem użytkowym można natomiast objąć wytwór odpowiednio praktyczny i innowacyjny, ale nie aż tak przełomowy.

W Państwa imieniu zgłaszamy wynalazki i wzory użytkowe. Pozostajemy do dyspozycji również później. Jeśli posiadane przez Was prawa ochronne na wzór użytkowy zostaną naruszone, zajmiemy się i tą sprawą.

Nasza kancelaria oferuje następujące usługi:

  • badanie zdolności rejestracyjnej,
  • opracowywanie dokumentacji zgłoszeniowej wzorów użytkowych w trybie krajowym w Urzędzie Patentowym RP oraz w
  • trybie międzynarodowym,
  • sporządzanie opinii prawnych dotyczących naruszeń praw z ochronnych wzorów użytkowych oraz czynów nieuczciwej konkurencji,
  • przygotowywanie umów licencyjnych dotyczących wzorów użytkowych,
  • dozorowanie terminów opłat okresowych dotyczących ochrony wzorów użytkowych.